powrót

Farba do włosów – z amoniakiem czy bez?

Farba do włosów – z amoniakiem czy bez?

Jak działa amoniak?

W tradycyjnych farbach amoniak po prostu „otwiera drogę pigmentom”. Odpowiedzialny jest bowiem za rozchylenie łuski włosa tak, by do jego wnętrza mogły wniknąć odpowiednie barwniki. Podczas farbowania amoniak, będący gazem, wydziela niekorzystne dla naszego zdrowia opary, których zapach dodatkowo nie jest zbyt przyjemny. Amoniak podrażnia nie tylko nasze gardła, lecz także skórę głowy. Ma też to do siebie, że stosunkowo często uczula. Amoniak po 30-40 minutach ulatnia jednak się z włosów, co jest jego niewątpliwym plusem. Zaletą amoniaku jest też to, że uzyskany kolor pozostaje na naszych włosach długo, a pokrycie jest pełne.

Co zamiast?

Farby bez amoniaku, by mogły być skuteczne, muszą zawierać inny środek, który będzie spełniał takie same funkcje jak amoniak. Elementem, który najczęściej stosuje się jako substytut amoniaku jest substancja monoetaloamina zwana w skrócie MEA. Nie uczula ona tak często, jak amoniak, a jej opary są bezwonne. MEA nie podrażnia skóry, choć może pozostawać w strukturze włosa znacznie dłużej niż amoniak. Dlatego ważne jest, by po koloryzacji farbą z MEA dobrze umyć włosy.

Co wybrać?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, co wybrać. W świecie fryzjerów i ich klientów opinie są podzielone. Na dzień dzisiejszy nie wynaleziono takiego sposobu na trwałą koloryzację włosa, który mógłby odbywać się w sposób w 100% pozbawiony skutków ubocznych. Farbowanie włosów jest poniekąd, jak każde lekarstwo. Ma swoje zbawienne oddziaływanie na jeden aspekt naszego zdrowia, a jednocześnie, jak wszyscy dobrze wiemy, nie ma takiego leku, który by nie miał skutków ubocznych.

Delikatna koloryzacja bez amoniaku

Na rynku istnieją zarówno profesjonalne farby zawierające amoniak, jak i te pozbawione amoniaku. W przypadku jednych, jak i drugich, do farb wprowadzane są substancje łagodzące skutki otwierania łusek włosowych. Farby bez amoniaku częściej wybierają osoby, których skóra jest szczególnie podatna na podrażnienia czy uczulenia lub te, które chcą dać swoim włosom „odpocząć” od amoniaku.

Korzyści wynikają z tego, czego nie ma

Farby permanentne Oalia przeznaczone są do trwałej koloryzacji włosów, nie cechują się ani zapachem, ani zawartością amoniaku, co jest oczywistą zaletą dla osób z wrażliwą skórą oraz dla tych, które obawiają się skorzystać z usług koloryzacji.

Różnice polegają na tym, co jest

Produkty Oalia zawierają potrójną kombinację leczniczych składników aktywnych

pochodzenia roślinnego: olej arganowy, aktywny olej bogaty w podstawowe kwasy tłuszczowe Omega-6 i witaminę E, które odżywiają, nawilżają i chronią włosy; regenerujące lipidy z soi o właściwościach pielęgnacyjnych i energetyzujących; wyciąg z boswellia serrata, który działa na włosy i skórę głowy ochronnie, zapewniając wysoki poziom komfortu podczas procesu koloryzacji.

Należy również pamiętać o właściwej pielęgnacji włosów po farbowaniu. Profesjonalne produkty wzmocnią i nabłyszczą włosy w sposób niwelujący skutki każdego rodzaju farbowania.

Polecane wpisy

Katarzyna Budka

autor

Od ponad 20 lat pracuje jako instruktor fryzjerstwa. Pozostaje wierna szkole Vidala Sassoona i jego filozofii – klasycznej prostocie, połączona z elegancją, podkreślonej zawsze trafionymi kolorami. Przeszła wiele szkoleń w światowych akademiach (Vidal Sassoon, Toni&Guy), a także pod okiem znanych osobowości polskiego fryzjerstwa, np. Małgorzaty Babicz. Absolwentka Szkoły Psychologów Biznesu. Właścicielka dwóch salonów fryzjerskich. Jest szefem ukierunkowanym na rozwój zarówno własny, jak i personelu. W pracy dążąca do perfekcji. Od personelu oczekuje partnerskiej współpracy, kultury i zaangażowania. Zwolenniczka dużej estetyki w tworzeniu wspólnych projektów oraz zdrowej rywalizacji, która buduje dobre relacje. Pełni rolę szefowej edukacji.

powrót