powrót

Gdzie farbować włosy – w domu czy „na mieście” u fryzjera?

Gdzie farbować włosy – w domu czy „na mieście” u fryzjera?

Dlaczego w domu?

W naszym kraju, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się na tzw. zachodzie, koloryzacja domowa jest bardzo popularna. Uważamy ją za sposób szybki, tani i praktyczny. Wydaje nam się, że efekt w postaci koloru wymalowanego na opakowaniu zakupionej w sklepie farby jest pewny, a sama farba, zgodnie ze znajdującym się na paczce hasłem, jest dla nas zdrowa i bezpieczna. Nasze przekonania nie do końca są jednak prawdziwe.

Czy szybko?

W istocie nie zyskujemy wiele czasu. Obecnie salony fryzjerskie istnieją na prawie każdym rogu w dużych miastach, a także w małych miejscowościach, więc droga do najbliższego zakładu jest zazwyczaj krótka, a czas przeznaczony na samo farbowanie może być taki sam zarówno w domu, jak i u specjalisty.

Efekty domowej koloryzacji

Często nie jesteśmy zadowoleni z tego, co widzimy w lustrze tuż po koloryzacji domowej. Zdarza się, że popielaty blond w ogóle nie jest popielaty, a miedziany brąz do złudzenia przypomina krwistą czerwień. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie w uzyskaniu odpowiedniego koloru ma barwa wyjściowa włosów. To może nam powiedzieć tylko profesjonalny fryzjer. Dokładnie wie, jaki wpływ będzie miała konkretna farba na włosy o takim kolorze, jak Twoje w danym momencie. Co więcej fryzjer znacznie lepiej, pełniej i bardziej kreatywnie potrafi z korzystać z dostępnej palety barw.

Fryzjer po prostu wie

Profesjonalny stylista fryzjerstwa czasem odradzi nam wybór danego koloru. Nie zrobi tego dlatego, że nie będzie on sam w sobie piękny, lecz dlatego, że nie pasuje on do naszej karnacji, kształtu twarzy, rodzaju obcięcia czy odcienia oczu.

Dużą zaletą zawodowego fryzjerstwa jest także możliwość tworzenia na głowie różnego rodzaju kombinacji kolorów. Trudno zrobić sposobem domowo-amatorskim piękny baleyage, ombre, sombre, flamboyage, ecaille czy piksele. Nie znamy do tego stopnia natury farb ani nie mamy do tego odpowiednich narzędzi. Wszystkie te techniki, wykonane naprawdę profesjonalnie, mogą nadać naszym włosom prawdziwej głębi i wyrazistości.

Zdrowie

Na każdej farbie do włosów znajdziemy mnóstwo zapewnień, że jest to produkt zdrowy i ekologiczny. Tymczasem stopień rozwoju fryzjerskiej inżynierii chemicznej jest na całym świecie podobny. Jednak w farbach profesjonalnych dokłada się szczególnych starań, by zawierały odpowiednie środki pielęgnacyjne chroniące i wzmacniające włosy. Poza tym, fryzjer wie, jak malować nasze włosy, by chronić je także podczas koloryzacji. Zawodowcy chętnie i właściwie doradzą nam również, jak dbać o włosy po farbowaniu.

Poczuj się wyjątkowo, a nie jak wszyscy

W kolorze wykonanym takim samym sposobem, jak robią to wszyscy, wyglądamy tak, jak wszyscy. Wychodząc z zakładu fryzjerskiego mamy na głowie fryzurę wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju i idealnie dopasowaną do naszej aparycji.

Czy taniej?

Porównując cenę samej farby z ceną usługi fryzjerskiej dochodzimy do wniosku, że lepiej farbować w domu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę powyższe zalety farbowania w salonie, musimy sobie zadać pytanie – czy rzeczywiście?

Polecane wpisy

Katarzyna Budka

autor

Od ponad 20 lat pracuje jako instruktor fryzjerstwa. Pozostaje wierna szkole Vidala Sassoona i jego filozofii – klasycznej prostocie, połączona z elegancją, podkreślonej zawsze trafionymi kolorami. Przeszła wiele szkoleń w światowych akademiach (Vidal Sassoon, Toni&Guy), a także pod okiem znanych osobowości polskiego fryzjerstwa, np. Małgorzaty Babicz. Absolwentka Szkoły Psychologów Biznesu. Właścicielka dwóch salonów fryzjerskich. Jest szefem ukierunkowanym na rozwój zarówno własny, jak i personelu. W pracy dążąca do perfekcji. Od personelu oczekuje partnerskiej współpracy, kultury i zaangażowania. Zwolenniczka dużej estetyki w tworzeniu wspólnych projektów oraz zdrowej rywalizacji, która buduje dobre relacje. Pełni rolę szefowej edukacji.

powrót