powrót

Podstawowy dylemat farbujących włosy – henna czy chemia?

Podstawowym pytaniem, na które musi sobie odpowiedzieć każdy, kto farbuje włosy jest pytanie, o to czy farbować je metodami roślinno-naturalnymi, wśród których najpopularniejsza jest henna, czy sposobami chemicznymi. Poglądów na ten temat jest niemal tak wiele, jak samych farbujących i fryzjerów razem wziętych.

Podstawowy dylemat farbujących włosy – henna czy chemia?

Henna

Henna powstaje z wysuszonych liści zioła o nazwie Lawsonia Inermis. Powstająca z nich czerwonawo-pomarańczowa substancja nie tylko przebarwia włosy, lecz także poprawia stan skóry i włosów. Wnika ona w głąb włosa, wiążąc się z keratyną. Odbywa się to przy tym bez ingerencji w jego strukturę.

Kolor wykonany henną może pozostać na naszych włosach nawet kilkanaście tygodni. Nie możemy jednak uzyskać każdego możliwego odcienia, nie ma bowiem na przykład farb do blondu. W zależności od barwy wyjściowej na naszych włosach może pojawić się brąz, rudość, kasztan, pomarańcz lub czerń. Kolor ten jest wzbogacony dodatkowo ciekawymi refleksami. Henna bowiem nie daje jednolitego pokrycia.

Sam proces koloryzacji trwa bardzo długo – żeby uzyskać pożądany efekt trzeba pozostawić farbę na włosach aż na cztery godziny. Warto dodać, że substancja pachnie nieprzyjemnie i zapach ten utrzymuje się na włosach do następnego dnia. W ciągu kilku dni po farbowaniu włosy mogą być lekko przesuszone.

Farba chemiczna

Podczas farbowania chemicznego konieczne jest otwarcie łuski włosa w celu wniknięcia pigmentów barwiących w jego wnętrze. Pigmenty barwiące wytwarzane są sztucznie, więc istnieje możliwość uzyskania szerokiej palety kolorów. Włos jednak, szczególnie ten poddawany farbowaniu chemicznemu, często może stawać się łamliwy i matowy. Czas farbowania zazwyczaj nie przekracza godziny. Efekty natomiast są tu w większości przypadków możliwe do przewidzenia, szczególnie, jeśli farbowanie odbywa się w profesjonalnym zakładzie fryzjerskim. Specjalista potrafi o wiele lepiej – niż my – określić kolor wyjściowy i efekt możliwy do uzyskania. Udzieli nam też wielu rad i informacji na temat możliwości wzbogacenia naszej stylizacji. We współczesnych salonach jest też możliwość skorzystania z bogatej oferty specjalistycznych farb, masek czy odżywek. Pewność, że fryzjer ma bezpośredni dostęp do produktów wysokiej jakości gwarantuje profesjonalną i bezpieczną usługę.

Wybór

Wybór – henna czy farba w salonie– oczywiście należy do nas. Decyzję tę, jak każdą inną, podejmiemy w oparciu o to, co uznamy za swój priorytet. Henna jest może zdrowsza, ale czasochłonna. Nie daje pewnych efektów i nie oferuje pełnej gamy kolorów. Farba chemiczna stwarza nam więcej możliwości kolorystycznych, zajmuje mniej czasu i umożliwia skorzystanie z profesjonalnej usługi fryzjerskiej. Jeśli dodatkowo wybierzemy profesjonalny salon, możemy też mieć pewność, że zostaniemy obsłużeni z użyciem najnowszych, wysoce bezpiecznych produktów.

Polecane wpisy

Katarzyna Budka

autor

Od ponad 20 lat pracuje jako instruktor fryzjerstwa. Pozostaje wierna szkole Vidala Sassoona i jego filozofii – klasycznej prostocie, połączona z elegancją, podkreślonej zawsze trafionymi kolorami. Przeszła wiele szkoleń w światowych akademiach (Vidal Sassoon, Toni&Guy), a także pod okiem znanych osobowości polskiego fryzjerstwa, np. Małgorzaty Babicz. Absolwentka Szkoły Psychologów Biznesu. Właścicielka dwóch salonów fryzjerskich. Jest szefem ukierunkowanym na rozwój zarówno własny, jak i personelu. W pracy dążąca do perfekcji. Od personelu oczekuje partnerskiej współpracy, kultury i zaangażowania. Zwolenniczka dużej estetyki w tworzeniu wspólnych projektów oraz zdrowej rywalizacji, która buduje dobre relacje. Pełni rolę szefowej edukacji.

powrót