powrót

Vademecum koloryzacji, czyli co każdy powinien wiedzieć o farbowaniu włosów

Vademecum koloryzacji, czyli co każdy powinien wiedzieć o farbowaniu włosów

Historia farbowania

Włosy farbowano od niepamiętnych czasów, pod każdą szerokością geograficzną. Starożytni Grecy koloryzowali je farbami roślinnymi, a Rzymianie wynaleźli farby metaliczne (np. octan ołowiu). Często stosowano też popularną do dziś hennę. Środki chemiczne, takie jak amoniak, woda utleniona czy płatki mydlane zaczęto stosować dopiero w XIX wieku i miały one zdecydowanie zły wpływ na zdrowie. Dopiero początek wieku XX przyniósł przełomowy wynalazek w postaci prawdziwej farby syntetycznej o akceptowalnej zawartości czynników potencjalnie szkodliwych. Czynniki te były stopniowo z farb eliminowanie, do czego znacząco przyczyniły się uregulowania Unii Europejskiej.

Co dzieje się z włosami podczas farbowania?

Sposób, w jaki współczesne farby działają na włosy zależy od stopnia ich trwałości. Najtrwalsze farby zawierają amoniak, dzięki któremu łuska włosa rozchyla się, a pigmenty barwiące mogą głęboko wniknąć w strukturę włosa. Koloryzatory półtrwałe wnikają we włos płytko, a szampony koloryzujące działają tylko na jego powierzchni, podobnie jak farby roślinne.

Trudne wybory

Wybór odpowiedniego koloru to podstawowa decyzja w procesie farbowania.  Paradoksalnie selekcji nie ułatwiają rozległe w tych czasach możliwości.

Na każdy kolor składa się jego odcień i ton. Odcień to odpowiednik koloru, np. blond. Ton natomiast pomaga nam określić, czy dany kolor jest chłodny czy ciepły, np. blond „popielaty”, blond „szampański” itd.

Pamiętajmy, że fakt, iż spodobało nam się to, co miała na głowie koleżanka nie może stanowić jedynej podstawy naszego wyboru kolorystycznego. Kolor swoich włosów musimy przede wszystkim dopasować do siebie: do swojej karnacji, barwy oczu, planowanej fryzury, jak również odcienia widniejącego na naszej głowie w chwili obecnej oraz ogólnej kondycji włosa. Warto przy tym przyłożyć do twarzy pofarbowaną próbkę, by nie być zdanym tylko na swoją wyobraźnię.

Zdecydować musimy także o sposobie, w jaki kolor zostanie położony na naszych włosach. Nie zawsze bowiem chcemy, by pokrywano je w 100%. Tutaj również możemy skorzystać z wielu modnych obecnie opcji. Przeznaczony głównie dla blondynek baleyage pokrywa włosy siateczką delikatnych, rozjaśniających pasemek. W przypadku ombre kolor przechodzi od ciemnego u nasady do jasnego na końcach. Możemy także pokrywać włosy geometryczną techniką pikseli.

Paleta dostępnych kolorów i wzorów jest w tej chwili niemal nieograniczona. Każdy z nas jest więc w stanie znaleźć coś, co idealnie będzie pasować do wszystkich jego cech charakterologicznych i wizualnych.

Jak często i gdzie?

Włosy generalnie farbujemy co trzy lub cztery tygodnie, nie częściej. Nie powinniśmy tego jednak uzależniać od ilości czasu do rozdysponowania. Czynnikiem decydującym powinna być trwałość zastosowanej wcześniej farby, stan koloru i stan włosów. Uważajmy również z farbowaniem domowym. Może się to wydawać szybkie i praktyczne, ale bywa niebezpieczne, a jego efekty często pozostawiają wiele do życzenia.

Polecane wpisy

Katarzyna Budka

autor

Od ponad 20 lat pracuje jako instruktor fryzjerstwa. Pozostaje wierna szkole Vidala Sassoona i jego filozofii – klasycznej prostocie, połączona z elegancją, podkreślonej zawsze trafionymi kolorami. Przeszła wiele szkoleń w światowych akademiach (Vidal Sassoon, Toni&Guy), a także pod okiem znanych osobowości polskiego fryzjerstwa, np. Małgorzaty Babicz. Absolwentka Szkoły Psychologów Biznesu. Właścicielka dwóch salonów fryzjerskich. Jest szefem ukierunkowanym na rozwój zarówno własny, jak i personelu. W pracy dążąca do perfekcji. Od personelu oczekuje partnerskiej współpracy, kultury i zaangażowania. Zwolenniczka dużej estetyki w tworzeniu wspólnych projektów oraz zdrowej rywalizacji, która buduje dobre relacje. Pełni rolę szefowej edukacji.

powrót